Background
Image Jak pokochałam gangstera 2022 PL

Jak pokochałam gangstera 2022 PL Cały film Online na Filman, Cda

20222h 59m

Jak pokochałam gangsterajest żeńskim spojrzeniem na postać Nikosia. Jak można się domyślić, mężczyzna jest przez to bardzo ugrzeczniony. Kobiety, które się w nim kochały, nie widziały lub nie chciały widzieć jego brutalnej strony. Dla nich był po prostu obrotnym szulerem i złodziejem samochodów, kompletnie niepasującym do towarzystwa, w którym się obracał. Oczywiście, nie robił nikomu krzywdy. Tym zajmowali się ludzie z jego otoczenia, za którymi Nikoś nie za bardzo przepadał. Traktował ich jako zło konieczne.

Pod tym względem bohater jest bardzo podobny do Zdzisława Najmrodzkiego z filmu Mateusza Rakowicza. Łączników pomiędzy tymi dwiema produkcjami jest więcej. Obie pokazują PRL w kolorowych barwach, co jest zasługą pięknych zdjęć Bartka Cierlicy. Kompletnie ignorują komunistyczny aparat systemowy. Skupiają się na ludziach i tym, jak oni funkcjonowali.Ich sposobach na zarobienie dużych pieniędzy w ciężkich czasach.

Nowy film Kawulskiego ogląda się bardzo przyjemnie, jednak czuć czasami, że opowieść nie jest jednolita, a składa się ze zlepków różnych wydarzeń. Jakbyśmy czytali streszczenie życiorysu Nikodema Skotarczyka.

Zahaczamy jedynie o te bardziej wyraziste i ciekawe wydarzenia, np. przekręty na walucie w Niemczech, kradzieże samochodów zagranicznych, wejście w struktury Lechii Gdańsk (której pomógł w powrocie do 1. ligi, za co podobno kibice do dziś są mu wdzięczni) czy też pierwsze aresztowania.

Widać, że reżyser wzoruje się na twórczości Martina Scorsese i Guya Ritchiego, czyli mistrzów kina gangsterskiego. Problem polega na tym, że cały czas stara się opowiadać historie oparte na legendach, co go ogranicza. W przeciwieństwie do dwóch wymienionych panów Kawulski musi się trzymać pewnych faktów.

Ma za to wyczucie do aktorów. Obsadzenie Tomasza Włosoka w roli Nikosia to istny strzał w dziesiątkę. Młody aktor świetnie sprawdza się w roli charyzmatycznego gangstera, udowadnia tym samym, że nagroda dla najlepszego aktora drugoplanowego za Jak zostałem gangsterem.

Historia prawdziwa nie była przypadkowa. Widz wierzy, że ludzie byli nim oczarowani! Ma w sobie pewien magnetyzm, który sprawia, że nie da się go nie lubić – nawet w jego późniejszej wersji. Dalej jest człowiekiem, z którym chętnie byśmy się spotkali. Najlepiej wypada relacja Włosoka z Agnieszką Grochowską grającą jego kochankę. To dzięki Czarnej widzimy jeszcze wyraźniej ludzką twarz mężczyzny, który miał u swych stóp cały kraj. Pomimo tego, że wiele przez te wszystkie lata się zmieniało, to zawsze do niej wracał. Stała się dla niego kotwicą. Jedynym pewnym puntem w jego życiu.

Genre: Dramat, Kryminał

Director: Maciej Kawulski

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Cast:
View MoreView Less

Polecane filmy