Background
Image Sami swoi Początek 2024

Sami swoi Początek 2024 Cały film Online na Filman, Cda

20241h 58m

W Sami swoi Początek cały film wyraźnie widać naśladownictwo pierwszych „Samych swoich”, zwłaszcza w sposobie konstruowania fabuły. Jest to raczej zbiór luźno powiązanych anegdotek niż spójna opowieść skoncentrowana na jednym głównym wątku.

Choć warto zauważyć, że także film Chęcińskiego z 1967 roku opierał się na pewnej fragmentaryczności, to jednak w między tłuczeniem garnków czy awanturą o kota tkwiła głębsza opowieść o sąsiedzkiej solidarności i przyjaźni w trudnych chwilach. U Żmijewskiego brakuje tej nadrzędnej idei lub nie jest ona wyraźnie zaznaczona.

Nawet gdyby istniała taka idea, trudno byłoby ją uchwycić w tak szybkim tempie filmu. Twórcy Sami swoi Początek online przemierzają wydarzenia od 1913 do 1945 roku w zawrotnym tempie. Oczywiście, dbałość o uwzględnienie historycznych realiów w kresowych Krużewnikach ma swoje uzasadnienie, ale tak dynamiczna zmiana otoczenia przeszkadza w odbiorze filmu.

Film często niezręcznie balansuje między komedią, dramatem, a nawet kinem wojennym lub kryminalnym. Ten gatunkowy zamęt to w dużej mierze „zasługa” Artura Żmijewskiego, który wykazał się talentem aktorskim wielokrotnie, ale jako reżyser głównie uczył się na planie „Ojca Mateusza”. Ten styl, charakterystyczny dla telewizji, widoczny jest także w „Początku”.

Dodatkowym problemem jest aspekt techniczny. Dziwne filtry nałożone na obraz pozbawiają film realizmu i przekreślają pracę kostiumografów i scenografów, pomijając już dobre zdjęcia. Istotnym problemem jest również dźwięk. Specyficzna gwara i szybka artykulacja Adama Bobika w roli Pawlaka sprawiają, że wiele kwestii staje się niezrozumiałych.

Genre: Komedia

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Polecane filmy